You are currently viewing Cera sucha – instrukcja obsługi

Cera sucha – instrukcja obsługi

Każdy, kto zmaga się z problemem cery suchej, wie jakie nieprzyjemne uczucia towarzyszą mu każdego dnia. Jest ona bardzo wrażliwa, napięta, ściągnięta. Wołająca o wodę. Jak ją wspomóc? Jakich zabiegów unikać, jakich składników szukać w kosmetykach? Opowiem dziś o wszystkich tajnikach pielęgnowania cery suchej, więc jeśli borykasz się z nią na co dzień, ten wpis może okazać się pomocny.

DLACZEGO SKÓRA SUCHA SIĘ PRZESUSZA?

Termin „skóra sucha” odnosi się do takiej skóry, która wytwarza mniej sebum niż to konieczne do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. W sytuacji, gdy dochodzi do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, z warstwy rogowej skóry wilgoć zaczyna uciekać w szybkim tempie, powodując przesuszenie. Dlatego należy zadbać o jego odbudowanie i uszczelnienie, ponieważ tak uszkodzona skóra nie jest w stanie prawidłowo bronić się przed czynnikami zewnętrznymi.

Jaka jest charakterystyka skóry suchej?

  • jest ona cienka, wiotka, często widoczne są na niej naczynka krwionośne,
  • nie ma wyraźnie widocznych porów,
  • bywa nieprzyjemnie ściągnięta i napięta, zwłaszcza po umyciu,
  • pojawiają się na niej suche skórki i szybciej widoczne są pierwsze zmarszczki.

Ale co właściwie powoduje tę suchość? Może być ona powiązana z chorobami takimi jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy cukrzyca. Proces starzenia się skóry również sprawia, że traci ona swoją zdolność do wiązania i utrzymywania wody w naskórku. Zdarza się, że za suchością skóry stoi czynnik genetyczny (w tym związany z nieprawidłowym rogowaceniem naskórka typu łuszczyca, AZS) lub chorobowy (np.: niedoczynnośc tarczycy, Hashimoto, niewydolność nerek, AIDS), jednak najczęściej odpowiedzialne są za nią czynniki zewnętrzne:

  • suche powietrze, klimatyzowane powietrze,
  • twarda woda, 
  • niewłaściwa pielęgnacja (np. używanie do mycia produktów z silnymi detergentami typu SLS, stosowanie silnych peelingów mechanicznych itp.),
  • niewłaściwa dieta (niedostateczna podaż płynów, unikanie tłuszczów w diecie),
  • niedostateczne zabezpieczanie skóry przed promieniowaniem UV i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi,
  • ubrania ze sztucznych, nieprzewiewanych materiałów.

SKÓRA SUCHA A SKÓRA ODWODNIONA

Warto wiedzieć, że sucha skóra to nie to samo, co skóra odwodniona. Sucha skóra to anomalia bariery skórnej, objawiająca się uczuciem ściągnięcia skóry. Jest ona cieńsza, mogą być na niej widoczne naczynka, brakuje jej lipidów (tłuszczów). Skóra odwodniona zaś to stan przejściowy, spowodowany nieprawidłowym utrzymywaniem wody w naskórku. Jest szorstka, łuszczy się. Odwodnienie może dotyczyć każdego rodzaju skóry, także mieszanej i tłustej.

CZEGO NIE LUBI SKÓRA SUCHA?

– nadmiernie nagrzanych lub klimatyzowanych pomieszczeń (tak, długa jazda w klimatyzowanym aucie także nie posłuży naszej skórze),
– gwałtownych zmian temperatur,
– długich, gorących kąpieli (także mycia twarzy gorącą wodą),
– kosmetyków z substancjami wysuszającymi i podrażniającymi, takimi jak alkohol, peelingi mechaniczne, retinol w wysokim stężeniu,
– zbyt częstego mycia.

JAK PIELĘGNOWAĆ CERĘ SUCHĄ?

Hasłem przewodnim w pielęgnacji cery suchej powinna być delikatność i umiar. Skóra sucha potrzebuje wody i nawilżenia, jednak potrafi być też wrażliwa, dlatego nadmiar składników aktywnych może przynieść odwrotny skutek i dodatkowo ją podrażnić.

Skóra taka potrzebuje także wzmocnienia bariery lipidowej, która zabezpieczy przed zbyt szybkim parowaniem wody z naskórka (TEWL). Tu dość ważną rolę odgrywają oleje – dla tego rodzaju cery poleca się oleje nieschnące, z dużą zwartością kwasów omega-9 (czyli oleinowego), takie które pozostawiając na skórze film wspomagają ochronę bariery lipidowej naskórka. Oraz oleje z kwasami GLA, linolowym i linolenowym – wykazują działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, biorą udział w produkcji sebum, hamują proces utraty wody oraz opóźniają proces rogowacenia naskórka. O doborze olejów do rodzaju cery możesz poczytać na naszym blogu pod tym linkiem: klik

W planie pielęgnacji przewidzianej dla skóry suchej uwzględniliśmy produkty, które zadbają o jej warstwę hydrolipidową, nawodnią ją i przyniosą ukojenie.

Oczyszczanie

W przypadku cery suchej doskonale sprawdzi się forma olejowa.

W składzie hydrofilnego olejku OLEUM zamknęliśmy składniki pielęgnujące skórę;

  • skwalan który wspomaga jej nawilżenie,
  • bogaty w kwasy GLA (tak ważne dla cery suchej) olej z wiesiołka,
  • olej słonecznikowy – wzmacniający bariery naskórkowe,
  • zmiękczający olej z pestek śliwki,
  • delikatny olej z moreli – doskonały do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.

Olejek dokładnie usuwa makijaż i zabrudzenia, dbając zarazem o odżywienie skóry. Po zetknięciu z wodą emulguje, zmieniając się w łatwo spłukiwalne mleczko.

Gwarantuje delikatny demakijaż i oczyszczanie, bez naruszania bariery hydrolipidowej skóry. Pozostawia ledwie wyczuwalną powłoczkę, opiekuje się Twoją skórą, dzięki czemu nie poczujesz już niekomfortowego uczucia ściągnięcia i podrażnienia jakie często towarzyszy po myciu.

Nawilżanie

Nawilżanie jest podstawowym punktem w dbaniu o cerę suchą. Wzmacnianie bariery hydrolipidowej i dostarczanie skórze składników odżywczych, mogą diametralnie poprawić jej stan.

Wypróbuj krem TILIA, stworzony z myślą o skórze, która pragnie ukojenia i woła o solidną porcję nawilżenia. Formuła kremu (a także pozostałych kremów Szmaragdowe Żuki), oparta jest o napary, którymi została zastąpiona woda. Gwarantuje to jeszcze większe stężenie substancji czynnych.

Jakie składniki kremu TILIA pokocha Twoja cera sucha?

  • przede wszystkim pentavitin – izomerat sacharydowy, który rewelacyjnie podnosi nawilżenie skóry.
  • świeży napar z kwiatów lipy – zwiększa uwodnienia skóry, podnosi jej elastyczność i sprężystość, hamuje proces pękania i łuszczenia naskórka.
  • świeży napar z kwiatów dzikiego ślazu – wykazuje działanie osłaniające (powlekające) i zmiękczające.
  • świeży napar z nasion lnu – nawilża, działa osłaniająco i łagodząco.
  • ekstrakt z żywokostu – to źródło naturalnej allantoiny, wspomaga nawilżenie skóry, wzmacnia barierę naskórkową, przyspiesza regenerację,
  • olej z dzikiej róży – wzmacnia funkcję ochronną naskórka i wspomaga zachowanie prawidłowego nawilżenia. Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe poprzez ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
  • niezwykle bogate w kwasy GLA oleje z czarnej porzeczki i z wiesiołka – wygładzają, regenerują, chronią skórę, łagodzą, działają przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo,
  • olejek eteryczny z drzewa Ho  – uelastycznia i wygładza naskórek, wykazuje działanie lekko liftingujące, regenerujące. Pomaga zmiękczyć naskórek, wygładzić. 

Sprawdź pełen skład na stronie: TILIA 

Jeśli chcesz zwiększyć odżywienie skóry twarzy zastosuj dodatkowo 1-2 krople eliksiru SYMPHYTUM. Ten eliksir możesz stosować także samodzielnie, ale ZAWSZE na wilgotną cerę. Dodając go w zimie do swojej porannej porcji kremu wzmocnisz ochronę skóry przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Maseczki

Czy w przypadku cery suchej poleca się stosowanie maseczek glinkowych? Jak najbardziej, jeśli skomponowane są w taki sposób, by ją odżywić i ukoić.

Maseczka Lenis stworzona została z myślą o cerze delikatnej, wrażliwej, suchej, potrzebującej zmiękczenia i odświeżenia. Bazuje na czerwonej glince illite, która pozostawia skórę oczyszczoną i miękką. Dodatek białej glinki kaolinite ma właściwości łagodzące i kojące, zaś fioletowa glinka dodaje blasku i odżywia. Ekstrakt z soku z truskawki wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, a ekstrakt z soku z młodego jęczmienia ujędrnia skórę suchą i zwiotczałą, delikatnie spłyca zmarszczki. Dodatek ekstraktu z soku z żurawiny wielkoowocowej wykazuje właściwości nawilżające, dostarcza naturalnych witamin i mikroelementów przez co wzmacnia odporność immunologiczną skóry.

Więcej o stosowaniu maseczek glinkowych przeczytasz w naszym blogowym wpisie: klik

W przypadku chęci kompleksowego zadbania o skórę suchą, warto wprowadzić nawyk picia odpowiedniej ilości wody i spożywania zdrowych nierafinowanych olejów, tak by nawilżać ją i dostarczać cennych składników także od środka.

Skórze suchej trzeba poświęcić dużo troski, jednak dzięki odpowiedniej diecie i pielęgnacji można w dużym stopniu poprawić jej kondycję.

Dodaj komentarz