You are currently viewing Olejki eteryczne – wielowymiarowa moc zapachu

Olejki eteryczne – wielowymiarowa moc zapachu

1.   Słów kilka o historii aromaterapii

Wonne rośliny od najdawniejszych czasów cieszyły się uznaniem i nieodłącznie gościły w życiu człowieka. Używano je w rytuałach religijnych, magicznych oraz w terapiach uzdrawiających. Aromaterapia narodziła się z chwilą, gdy ludzie poczuli rozkoszny zapach wydzielany przez kwiaty i pachnące rośliny, uznając je za najczystszą energię pochodzącą od wszechpotężnej Matki Natury.

Termin „aromaterapia” pochodzi z greki, gdzie „aromata” oznacza wonne korzenie, zioła, a „therapeia” leczenie, opiekę, czyli w dosłownym tłumaczeniu aromaterapia to leczenie zapachem.

Aromaterapia stosuje prawdziwe olejki eteryczne do celów leczniczych. Jej głównym zadaniem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia, utrzymanie harmonii między duszą, ciałem i emocjami oraz pobudzenie i wzrost sił witalnych organizmu.

Medycyna aromatyczna znajduje się u progu nowej ewolucji. Współczesne trendy związane z holistycznym dbaniem o siebie, prowadzą do ponownego odkrycia niezwykłych korzyści płynących ze stosowania olejków eterycznych. Wiele z nich ma potężne właściwości, dzięki czemu bardzo szybko odczuwamy ich moc i skuteczność.

2.   Olejki eteryczne – magiczna alchemia roślin

Olejki eteryczne (inaczej: etery; z łaciny „oleum aetherium”) na pewno nie są tłuste, wręcz przeciwnie – to bardzo lotne,  aromatyczne mieszaniny substancji organicznych. To silnie skoncentrowana energia wonnych cudów natury. Już jedna kropla wystarczy, aby odczuć ich dobroczynne właściwości. Mają od 50 do 100 razy większe stężenie, niż rośliny, z których pochodzą.

Etery występują m.in. w kwiatach, korzeniach, nasionach i liściach roślin. Są przejawem siły życiowej, która je stworzyła. Ich główne zadanie to ochrona przed zagrożeniami zewnętrznymi – drobnoustrojami oraz szkodnikami. Te roślinne substancje charakteryzują się bardzo silnym zapachem.

Pozyskiwane są najczęściej w procesie destylacji parą wodną w niskiej temperaturze, podczas którego para krąży i przenika pod ciśnieniem przez materiał roślinny, uwalniając olejki eteryczne do pary. Podczas ochładzania para wodna i etery zostają od siebie oddzielone. Uzyskuje się czyste esencje natury, ekstrakty olejowe o wyjątkowym składzie chemicznych. Ponadto stosuje się metodę tłoczenia na zimno lub ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi.

Pod względem składu olejki eteryczne są mieszaniną wielu związków chemicznych, głównie z grupy terpenoidów oraz innych związków organicznych, takich jak: estry, alkohole, aldehydy, ketony, fenole, laktony i węglowodory aromatyczne.

 „Zapach mówi najgłośniej na poziomie podświadomości.” Marian Bendeth

Otwórz butelkę cennego olejku różanego, jego zapach otuli cię swoimi energiami, poczujesz błogość i miłość. Wdychaj fascynująco przyjemny, intensywny zapach kwiatów. Twoje ciało i zmysły niemal poczują namacalną obecność zapachu. Syntetyczny olejek nie jest w stanie nam tego zapewnić. Prawdziwa woń, aromat olejku jest żywy.

Sztuczne olejki, które są wytwarzane chemicznie w laboratorium nie mają nic wspólnego z prawdziwymi olejkami eterycznymi. Nie niosą ze sobą całego spektrum właściwości, nie mają nic wspólnego z tkanką roślinną, co więcej nie miały żadnej łączności z ziemią, więc w kontekście terapeutycznym to martwe substancje. Dlatego też, jeśli chcemy poczuć moc aromaterapii, bardzo ważne jest, aby wybierać czyste, prawdziwe olejki eteryczne.

Jak to zrobić? Aby mieć pewność, że olejek jest prawdziwy, czysty zwróć uwagę na jego: cenę, zapach, czy etykieta zawiera nazwę łacińską olejku, jaki jest skład (INCI), datę ważności, producenta oraz dystrybutora. Unikaj olejków, które są „olejkami zapachowymi” i mają w swoim składzie Parfum/ Fragrance/ Aroma, ponieważ zawierają syntetyczny, chemiczny zapach. Wybierając tego typu substancje nie doświadczysz korzyści wynikających ze stosowania czystych, prawdziwych eterów.

Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu olejków eterycznych, aby nie traciły swoich cennych wartości. Trzymaj je z dala od źródeł światła, w oryginalnych, ciemnych buteleczkach. Nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych oraz nie przechowuj tam, gdzie jest wysoka temperatura, czyli np. przy grzejnikach i innych źródłach ciepła. Po każdym użyciu szczelnie zamknij buteleczkę, olejki nie lubią być wietrzone  Trzymaj je w suchym, chłodnym miejscu, ale w zasięgu wzroku, bo olejki eteryczne działają, jeśli są używane.

Właściwości olejków eterycznych

Prawdziwe olejki eteryczne działają szybko i skutecznie.  Zawierają składniki w idealnych proporcjach, większość z nich jest nietoksyczna i łatwo przyswajalna przez organizm. Wykazują szerokie spektrum właściwości biologicznych, w tym farmakologicznych (m.in. działanie uspokajające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, łagodzące i miejscowo znieczulające), przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, repelentnych oraz antyutleniających.

Na pewno niewątpliwym dobrodziejstwem olejków eterycznych jest ich dostępność. Możesz poczuć zapach roślin i kwiatów z odległych zakątków świata.

Holistyczna aromaterapia to całościowa terapia, w której olejki eteryczne przenikają do ciała, mając za zadanie wywołać pożądane efekty fizjologiczne, mentalne i emocjonalne. Przynosi nam dotyk energii zapachów ziemi.

Zapachy uczą bioelektryczną energię ciała (niefizyczny, stały czynnik energii w naszym ciele, produkowany przez skurcz i pracę mięśni), w jaki sposób wyciszyć centralny układ nerwowy i zmniejszać napięcie mięśniowe.

„Zapach jest jak włamywacz, wkradający się do umysłu.

Ma wytrych, którym otwiera zamek i uwalnia wspomnienia.” Roja Dove

Olejki mają działanie odprężające, pomagają odnaleźć spokój ducha i wewnętrzną równowagę, osłabiają lęki, łagodzą objawy depresji, wpływają zatem na nasze dobre samopoczucie. To produkty naturalne, który są żywe, pełne odżywczej energii, zdolne do przywrócenia harmonii poprzez pobudzenie procesów witalnych.

3.   Metody stosowania olejków eterycznych

Dyfuzja – to proces podczas którego olejki eteryczne wprowadzane są do organizmu za pomocą dróg oddechowych. Dyfuzory ultradźwiękowe służą do rozpylania olejków eterycznych w pomieszczeniach. Do urządzenia dodaje się wodę i olejki, które są rozbijane na małe cząsteczki i wraz z mgiełką unoszą się w powietrzu. Pamiętaj, że podgrzewane etery (np. w kominkach zapachowych) tracą swoje wyjątkowe właściwości terapeutyczne.

Cenne esencje botaniczne, jakimi niewątpliwie są olejki eteryczne możesz również wdychać bezpośrednio z buteleczki, rozetrzeć 1-2 krople w dłoniach, skropić nimi ulubioną apaszkę, szalik lub poduszkę, aby spać spokojnie i mieć piękne sny. Popularna jest także biżuteria aromaterapeutyczna, która zawiera naturalny kamień lawę, będący idealnym dyfuzorem pasywnym do olejków.

Zewnętrznie – na skórę/ w kosmetykach

Jedną ze skutecznych metod stosowania olejków eterycznych jest ich używanie na skórę. Dzięki małym cząsteczkom oraz lipofilności (skłonności do rozpuszczania się w tłuszczach i olejach) bardzo szybko dostają się do krwioobiegu. Absorpcja przeskórna zwiększa się dzięki masażowi, nawilżeniu skóry i ciepłu.

Terpeny, które zawarte są w olejkach eterycznych stanowią naturalne promotory przejścia transepidermalnego. Są zatem substancjami pomocniczymi, które zwiększają przepuszczalność warstwy rogowej naskórka. W praktyce oznacza to, że składniki aktywne zawarte w naturalnych kosmetykach przedostają się do głębszych warstw skóry, dzięki czemu odczuwamy ich dobroczynne właściwości na poziomie komórkowym.

Ponadto olejki eteryczne są substancjami, które nadają zapach kosmetykom botanicznym. Pełnią również rolę naturalnych konserwantów.

Wewnętrzne (doustne) stosowanie olejków ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Według Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego eterów nie powinno się stosować wewnętrznie. Natomiast szkoła zachodnia – aromaterapia amerykańska i brytyjska dopuszcza wszelkie formy terapii z wykorzystaniem olejków eterycznych, w tym podawane doustnie. Jeśli już zdecydujemy się na ich spożywanie, warto to robić pod okiem doświadczonego aromaterapeuty i z przestrzeganiem kilku zasad.

Stosuj czyste olejki eteryczne, które są dopuszczone do podania wewnętrznego. Rozcieńczaj je w oleju bazowym –  jadalnym lub innej substancji nośnej, aby ograniczyć ryzyko podrażnienia błon śluzowych. Lecznicze działanie esencji z roślin znane i stosowane jest od dawna. Doustne spożywanie olejków, dzięki większej biodostępności i większej precyzji w dawkowaniu oraz możliwości uzyskania wyższych stężeń w krążeniu ustrojowym, ma duże znaczenie silne działanie farmakologiczne w leczeniu chorób infekcyjnych.

4.   Olejki eteryczne stosowane w kosmetykach Szmaragdowe Żuki

W naszych botanicznych kosmetykach zastosowaliśmy autorskie mieszanki wysokiej klasy olejków eterycznych. Olejki zostały dobrane zgodnie ze sztuką aromaterapii czyniąc je substancjami aktywnymi w produkcie i jednocześnie wzajemnie się uzupełniającymi.

Korzystamy z mocy następujących eterów:

 • Bergamota (Citrus Aurantium Bergamia) – działa oczyszczająco na skórę, ogranicza nadmierną pracę gruczołów łojowych, przyspiesza regenerację skóry.

Wpływ na emocje: wpływa kojąco na układ nerwowy i wyczerpane ciągłym napięciem ciało. Łagodzi stany lękowe, depresyjne, nerwowość. Promuje zdrowy i spokojny sen. Wzmacnia naszą duszę i otula ją spokojem.

 • Cedr atlaski (Cedrus Atlantica) – pomaga zachować zdrowy wygląd skóry, zapewnia właściwości oczyszczające. Wzmacnia naczynia krwionośne i likwiduje obrzęki.

Wpływ na emocje: olejek z cedru doskonale sprawdzi się w praktykach medytacyjnych i jodze. Uspokajający, kojący aromat pomaga odzyskać równowagę, wyciszyć się i tym samym połączyć ze swoim wnętrzem. Wspiera, gdy doskwiera samotność i otula smutek z nią związany.

 • Cyprys (Cupressus Sempervirens) – reguluje nadmierną potliwość, działa tonizująco na układ krążenia – pielęgnuje naczynka krwionośne i żyły. Leczy stany zapalne skóry. Poprawia wygląd skóry tłustej.

Wpływ na emocje: pocieszający, kojący aromat, zwłaszcza w sytuacji straty, rozpadu związku. Łagodzi migreny spowodowane miesiączką.  Dodaje energii i witalności, ożywia zmysły.

 • Drzewo różane (Dalbergia Sissoo) – uelastycznia i wygładza naskórek, wykazuje działanie lekko liftingujące, regenerujące. Pomaga zmiękczyć naskórek, wygładzić. Zauważono, że łagodzi podrażnienia, eliminuje pękanie i łuszczenie.

Wpływ na emocje: osłabia nieokreślony niepokój, likwiduje napięcie, dodaje odwagi. Pomaga uświadomić sobie podłoże lęku. Pomocny przy łagodzeniu stresu związanego z rozstaniem, zawodem miłosnym, żałobą po stracie bliskiej osoby.

 • Davana (Artemisia Pallens) – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczno. Pomaga utrzymać promienny i zdrowy wygląd skóry.

Wpływ na emocje: ułatwia zasypianie, relaksuje, odpręża, łagodzi stany depresyjne. Promuje pozytywne podejście do życia.

 • Gałka muszkatołowa (Myristica Fragrans) – ma właściwości ściągające, antyseptyczne. Polecany dla cery tłustej, trądzikowej i dojrzałej. Ujędrnia i odżywia skórę.

Wpływ na emocje: zapach pobudzający ciało, dodający energii, rozgrzewający. Łagodzi objawy depresji, wyczerpania nerwowego.

 • Geranium (Pelargonium graveolens) – pelargonia pachnąca jest wspaniała w pielęgnacji upiększającej skóry oraz włosy. Redukuje zmarszczki, reguluje wydzielanie sebum, wspomaga wygląd czystej, zdrowej skóry. Zapewnia włosom zdrowy wygląd i blask. Wykazuje działanie przeciwzapalne, bakterio- i grzybostatyczne. Geranium porusza zastoje limfatyczne, ogrzewa ciało.

Wpływ na emocje: Zapach, który uspokaja ciało i duszę, jednocześnie je ożywiając. Przynosi spokój, relaks, odprężenie. Łagodzi stany depresyjne. Wspiera młody mamy, zmniejsza objawy baby blues.

 • Absolut jaśminowy (Jasminum Grandiflorum) – zdecydowanie kobiecy, upiększający olejek, zmniejsza niedoskonałości skóry, promuje zdrowo wyglądającą, promienną cerę, koi, wygładza i zwiększa elastyczność skóry.

Wpływ na emocje: wyciszający, kojący zapach jaśminu jest niezwykle pomocny, aby wejść głęboko w stan relaksu i odprężenia. Ułatwia zasypianie. Poprawia nastrój, rozpędza melancholię, uspokaja i rozprasza obawę o jutro. Jaśmin wzbudza w nas poczucie miłości, jest naturalnym afrodyzjakiem. Pomaga odblokować seksualność i uzdrowić traumy na tym tle.

 • Lawenda lekarska (Lavandula Augustifolia) – królowa olejków, wygładza skórę, zmniejsza zmarszczki oraz ogranicza nadprodukcję łoju. Działa bakterio- i grzybobójczo. Koi podrażnioną, przesuszoną i swędzącą skórę, pomocna przy leczeniu atopii i nadwrażliwości.

Wpływ na emocje: lawenda ma działanie wyciszające, uspokajające, odprężające. Usuwa przygnębienie, przywraca równowagę emocjonalną, ułatwia zasypianie, pomaga w leczeniu bezsenności.

 • Mirra (Commiphora Myrrha) – działa kojąco i uspokajająco na skórę, nawilża, zapewnia jej młody wygląd.

Wpływ na emocje: pozwala połączyć się z naszym wewnętrznym prowadzeniem, naszą esencją. Pomaga zachować równowagę emocjonalną i dobre samopoczucie.

 • Palmaroza (Cymbopogon Martinii) – reguluje produkcję sebum, wykazuje silne działanie antybakteryjne, a jednocześnie stymuluje odnowę komórek skóry – dlatego polecany jest zarówno do cer zanieczyszczonych, jak i dojrzałych.

Wpływ na emocje: łagodzi stres, lęk i wyczerpanie nerwowe. Badania dowodzą, że jest pomocny w leczeniu anoreksji i stanów epileptycznych.

 • Pomarańcza (Citrus Aurantium Dulcis) – wykazuje silne działanie przeciwzapalne i tonizujące.

Wpływ na emocje: poprawia nastrój, przekształca melancholię w smutek, a nawet w radość. Usprawnia procesy myślowe.

 • Rozmaryn (Rosmarinus Officinalis) – posiada właściwości antybakteryjne, antyseptyczne. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry – egzemy, trądziku.

Wpływ na emocje: rozmaryn poprawia koncentrację, rozjaśnia umysł, ułatwia zapamiętywanie.

 • Rumianek rzymski (Chamaemelum nobile) – ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwbakteryjne. Wspomaga procesy gojenia i ziarninowania naskórka, a także koi i łagodzi podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Wpływ na emocje: uspokaja, relaksuje, pomaga usunąć skutki stresu i napięcia. Ułatwia wejście w stany medytacyjne.

 • Szałwia muszkatołowa (Salvia Sclarea) – pomocny w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej. Przeciwdziała starzeniu się skóry.

Wpływ na emocje: łagodzi napięcie psychiczne i emocjonalne. Wprowadza stan spokoju i opanowania.

 • Żywica benzoesowa (Styrax tonkinensis) – działa kojąco, ściągająco i wybielająco na skórę. Ma właściwości przeciwzapalne i homeostatyczne. Badania wykazały, że zastosowana na niewielkie rany działa odkażająco.

Wpływ na emocje: relaksujący i harmonizujący aromat. Pobudza zmysły.

5.   Perfumy botaniczne – nowa jakość zapachu

Rola zapachu

Zmysł węchu spełnia bardzo istotne funkcje dla człowieka, wpływa na stan emocjonalny, odwołuje się do naszych wspomnień. Skojarzenia związane z zapachami są najtrwalsze. Ponadto substancje zapachowe niosą nam wiele ważnych informacji, które wpływają na nasze zachowanie, wytwarzają uwagę na obecną chwilę, pamięć, zdolność wyobrażenia, uczenia się, odróżniania i wnioskowania.

Zmysł węchu ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a zapachy przetwarzane są przez układ limbiczny (tzw. mózg gadzi), który odpowiada m. in. za regulowanie stanów emocjonalnych, dlatego też olejki mogą wpływać na głębokie aspekty naszej świadomości i podświadomości.

Zmysł powonienia jest jednym z najstarszych ze zmysłów i wykształcił się dużo wcześniej przed umiejętnością werbalnego porozumiewania się. Zapachy wpływają na podejmowane przez nas decyzje i zachowania.

Olejki eteryczne jako substancje o szczególnie silnym zapachu wywołują intensywne reakcje pamięci i wyraziste emocje, na przykład zapach lawendy może nas przenieść do czasów dzieciństwa i bieliźniarki babci, wywołując uczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Perfumy klasyczne vs. naturalne

Wszystko, co nakładasz na swoją skórę dostaje się do krwioobiegu, podobnie jest z perfumami, których używasz. Substancje zapachowe zawarte w perfumach klasycznych (syntetycznych) mogą prowadzić do alergii i podrażnień.

Perfumy naturalne, botaniczne oprócz pięknego zapachu olejków eterycznych, który wibruje energiami roślin, niosą ze sobą całe spektrum właściwości terapeutycznych – wpływają na nasze samopoczucie i emocje.

„Perfumy działają oczyszczająco i regenerująco na cały twój organizm, wzmacniając

twoją energię i napełniając twój umysł radością i spokojem.” Konfucjusz

6.   Energetyka olejków eterycznych

Wibracje

„Wszystko we wszechświecie emituje wibrację. Im wyższa wibracja, tym większą ma moc. Emocje także emitują wibracje, ponieważ są energią. Wibracje emocji oddziałują na pole energetyczne ciała i wywołują skutki, które można zobaczyć, poczuć i zmierzyć”. dr David R. Hawkins

Olejki eteryczne, które powstały na bazie surowców roślinnych, oprócz terpenów, aldehydów, ketonów, alkoholi, czy innych substancji tworzących zapach zawierają coś więcej. Są to wysokie, subtelne energie, karmione słońcem, deszczem i żyzną glebą, które wibrują w każdej cząsteczce esencji botanicznych. Zarówno rośliny, jak i nas zrodziła Ziemia i jesteśmy z nią związani, więc możemy łączyć subtelne energie naturalnych olejków eterycznych, z naszą energią, aby dokonać upragnionej zmiany.

Etery to produkty wysokowibracyjne. Używane świadomie, z intencją, zmieniają mapę naszych myśli, a tym samym emocji.

Czyste olejki eteryczne mają najwyższą częstotliwość ze wszystkich naturalnych substancji, które zna człowiek. Ich wibracje zaczynają się od 52 MHz i osiągają nawet 320 MHz – częstotliwość olejku różanego. Tworzą zatem środowisko, w którym choroby, wirusy, grzyby, bakterie nie mogą egzystować. Terapeutyczne esencje roślin zawierają mądrość i moc, aby podnieść częstotliwość organizmu człowieka i wspomóc odporność.

 

Czakry a olejki eteryczne

Czakry są duchowymi, wirującymi, energetycznymi centrami odbioru, asymilacji i transmisji życiodajnej energii. Położone są wzdłuż osi kręgosłupa na planie subtelnym, jako potencjały świadomości. Są polami energetycznymi w ciele niematerialnym i odpowiadają za organy zmysłów i organy motoryczne. Przyjmuje się, że w ciele człowieka istnieje siedem czakr głównych, kilka pobocznych i mnóstwo drobnych, które odpowiadają punktom akupunkturowym, czy chińskim meridianom.

Olejki eteryczne mogą pomóc połączyć umysł, ciało i ducha i przywróć równowagę w siedmiu głównych czakrach, aby pielęgnować codzienny dobrostan. Czakry są ściśle wplecione w układ hormonalny, a olejki eteryczne mogą być używane do wpływania na równowagę hormonalną organizmu.

Główny podział czakr:

Czakra Pierwsza Korzenia – Podstawy  (Mūlādhāra): żywioł ziemi, kolor czerwony, umiejscowienie – podstawa kręgosłupa. Pierwsza czakra reprezentuje naszą tożsamość fizyczną zorientowaną na instynkt samozachowawczy. Olejki eteryczne, które rezonują z czakrą podstawy, to olejki uziemiające i wzmacniające. Należą do nich m.in. paczula, cedr, imbir, wetiweria, mirra, drzewo różane.

Czakra druga Sakralna (Svādhiṣṭhāna): żywioł wody, kolor pomarańczowy, umiejscowienie – dolna część pleców, brzuch, genitalia. Druga czakra reprezentuje naszą tożsamość emocjonalną zorientowaną na samozadowolenie. Olejki eteryczne, które rezonują z czakrą sakralną to te, które pobudzają nasz potencjał twórczy. Należą do nich m. in. drzewo sandałowe, jaśmin, róża, ylang-ylang, gałka muszkatołowa, pomarańcza, drzewo herbaciane, rumianek niebieski.

Czakra trzecia Splotu słonecznego (Manipūra): żywioł ognia, kolor żółty, umiejscowienie – splot słoneczny. Trzecia czakra reprezentuje tożsamość ego i zorientowana jest na samokreślenie. Olejki eteryczne wspomagające funkcjonowanie, odblokowanie czakry splotu słonecznego to te, które rezonują z układem pokarmowym m.in. drzewo sandałowe, mirra, manuka, kardamon, pieprz czarny, fenkuł, cedr, palmaroza.

Czakra czwarta Serca (Anāhata): żywioł powietrza, kolor zielony, umiejscowienie – środek klatki piersiowej, płuca i serce. Czwarta czakra reprezentuje naszą tożsamość społeczną i zorientowana jest na samoakceptację. Olejki eteryczne wspomagające funkcjonowanie, odblokowanie czakry serca to etery, które utożsamiamy z miłością i opieką, a więc m. in. bergamotka, jaśmin, melisa, neroli, róża, kocanka włoska, mandarynka, majeranek, lawenda, geranium.

Czakra piąta Gardła (Viśuddha): żywioł eteru, kolor jasnoniebieski, umiejscowienie – szyja, ramiona, szczęka. Piąta czakra reprezentuje naszą tożsamość twórczą i zorientowana jest na autoekspresję.  Olejki eteryczne wspomagające funkcjonowanie, odblokowanie czakry gardła to etery związane z komunikacją oraz wyrażaniem siebie, ugruntowywaniem swojego wewnętrznego głosu i wzmacnianiem „ja”. Należą do nich m. in. rumianek, drzewo herbaciane, szałwia muszkatołowa, bazylia, cyprys, mięta pieprzowa, petitgrain.

Czakra szósta Trzeciego oka (Ajňā): żywioł eteru, kolor indygo, umiejscowienie – środek czoła na poziomie brwi. Szósta czakra reprezentuje naszą tożsamość archetypową i zorientowana jest na refleksje i przemyślenia na swój temat. Olejki eteryczne wspomagające funkcjonowanie, odblokowanie czakry trzeciego oka to te, które są związane z wyższymi funkcjami świadomości i obejmują m. in. mirrę, jaśmin, neroli, rozmaryn, tulsi basil, trawę cytrynową (wszystkie olejki o silnych aromatach).

Czakra siódma Korony (Sahasrāra): żywioł eteru, kolor fiolet/biel, umiejscowienie – korona (czubek głowy). Siódma czakra reprezentuje naszą tożsamość uniwersalną i zorientowana jest na wiedzę o sobie samym. Olejki eteryczne wspomagające funkcjonowanie, odblokowanie czakry korony to etery, które są duchowe i pełne oświecenia, modlitewne i pokażą nam naszą mądrość. Należą do nich m. in. lawenda, niebieski rumianek, jaśmin, róża, kadzidłowiec, neroli, copaiba.

Wsparcie w powrocie do harmonii: mindfulness, medytacja, joga

Aromaterapia jest doskonała do takich praktyk jak: medytacja, joga, mindfulness, czyli trening uważności.

Skupienie na zapachu wprowadza nas w stan uważności, bycia tu i teraz. Jest pełnią obecności, otwartego i przyjaznego nastawienia do tego, co się wydarza. Praktyka ta pomaga w trudnych momentach, gdy odczuwamy ogromną potrzebę fizycznego i duchowego spokoju. W zależności od tego, jaki zapach wybierzemy, możemy ukoić nasze emocje, rozbiegany umysł i zakorzenić się w obecnej chwili i w sobie. Uwagę kierujemy do swojego wnętrza, tego, co dzieje się w nas, nie wokół nas. Etery bardzo nam w tym pomagają, bo zmysł węchu jest bezpośrednio połączony z układem limbicznym, który odpowiada za emocje, wspomnienia, pamięć, uczenie się. Moc prawdziwego zapachu, aromaterapii zdecydowanie przyspiesza połączenie się ze swoim wnętrzem, przynosząc niesamowite efekty terapeutyczne, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i emocjonalnej.

Dodatkowo, gdy czujemy przyjemną woń olejków eterycznych, pogłębiamy nasz oddech, więc jest to doskonała praktyka oddechu.

Stosując esencje botaniczne w medytacji poprawiamy jej jakość oraz otwieramy serce i umysł na wyjątkowe przeżycia. Etery bowiem pomagają nam uświadomić to, co nieuświadomione. Na powierzchnie świadomego umysłu wypływają emocje, wspomnienia, które zamknęliśmy głęboko w podświadomości. To doskonała praktyka do pracy nad sobą, zgłębiania siebie, a przy tym łatwa i dostępna dla każdego.

Wprowadzając zapach do praktyki jogi, ale też innych form pracy z ciałem, tworzymy przyjazne środowisko, przyjemną atmosferę, wzbogacamy zajęcia, szybciej i efektywniej odprężymy umysł i ciało.

Lecznicza i spektakularna moc aromaterapii to potężne narzędzie do harmonizowania naszego ciała i wnętrza. Czyste olejki eteryczne mają pozytywny wpływ na nasze zdrowe i piękne ciało, ukojony układ nerwowy i spokojnego ducha.

 

OLEJKI ETERYCZNE W PRODUKTACH SZMARAGDOWE ŻUKI

Prawie w każdym z naszych kosmetyków znajdziesz olejki eteryczne. Sprawdź na przykład krem ACHILLEA albo serum SYMPHYTUM. A nasze Klientki uwielbiają też zapach bogatego kremu do ciała LINUM.

 

Bibliografia:

 1. Adaszyńska Michalina, Swarcewicz Maria „Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach”, Wiadomości Chemiczne, 139-158, 2012
 2. Christianto Victor, Smarandache Florentin „From Hilbert to Dilbert: A non-orthodox approach to gravitation, psychosynthesis, economics, cosmology, and other issues”, Malang, Indonesia, 2019
 3. Cunningham Scott „Magiczna aromaterapia”, Białystok 2010
 4. dr Hawkins David R. „Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości”, Wersja elektroniczna: HB, 2015
 5. dr Judith Anodea „Czakry. Siedem kluczy do energetycznego uzdrowienia ciała i duszy”, Białystok 2019
 6. Najda Agnieszka „Roślinne substancje lotne – olejki eteryczne”, Episteme 27/2015, t. II, Lublin 2015
 7. Marwicka Justyna, Niemyska Kornelia, Podraza Sara „Terapeutyczne właściwości aromaterapii”, Kosmetologia Estetyczna 6/2015/vol. 4, Kielce 2015
 8. Stryczniewicz Kasia „Podstawy aromaterapii w pracy z ciałem i emocjami”, Kraków 2018
 9. Willem Jean-Pierre „Aromaterapia na stres”, Warszawa 2006

Dodaj komentarz