You are currently viewing Witamina C w kosmetykach latem – stosować czy unikać?

Witamina C w kosmetykach latem – stosować czy unikać?

Stosowanie witaminy C w kosmetykach latem często wiąże się z dylematem: czy to bezpieczne? używać czy unikać? Wiąże się to powielanym przez lata mitem, iż witamina C w kontakcie ze słońcem może podrażniać. A co na ten temat mówią badania?

Badania dotyczące kwasu askorbinowego pokazały:​​​​​​​​​”Kwas askorbinowy był fotoprotektorem po nałożeniu na skórę myszy i świń przed ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Zaobserwowano również zahamowanie wywołanej promieniowaniem UV supresji nadwrażliwości kontaktowej. ​​​​​​​​​”Skórna aplikacja kwasu askorbinowego pacjentom z popromiennym zapaleniem skóry i ofiarom oparzeń nie miała żadnych skutków ubocznych. Kwas askorbinowy był fotoprotektorem w badaniach klinicznych nad promieniowaniem UV na ludziach w dawkach znacznie przekraczających minimalną dawkę rumieniową (MED). Nieprzezroczysty krem zawierający 5% kwasu askorbinowego nie wywołał uczulenia skóry u 103 osób. Produkt zawierający 10% kwasu askorbinowego nie był drażniący w 4-dniowym minikumulatywnym teście płatkowym na ludzkiej skórze, a zabieg na twarz zawierający 10% kwas askorbinowy nie był uczulaczem kontaktowym w teście maksymalizacji na 26 ludziach” [Źródło: Final report of the safety assessment of L-Ascorbic Acid, Calcium Ascorbate, Magnesium Ascorbate, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Sodium Ascorbate, and Sodium Ascorbyl Phosphate as used in cosmetics (Int J Toxicol. 2005;24 Suppl 2:51-111)]

A tu mowa jest o najzwyklejszym kwasie askorbinowym, tymczasem obecnie w kosmetyce wykorzystywane są bardziej zaawansowane formy witaminy C (np. etylowany kwas askorbinowy czy tetraizopalmitynian askorbylu)
Nadal się boisz stosować witaminę C latem?

W naszych kosmetykach znajdziesz tetraizopalmitynian askorbylu – to trwała, stabilna i megaefektywna forma witaminy C.  W każdym z naszych eliksirów znajdziesz jej 3% stężenie. Jest ona jednym z podstawowych składników przy pielęgnacji cery naczyniowej (eliksir AESCULUS), cery mieszanej, tłustej i trądzikowej (eliksir PLANTAGO) oraz cery suchej, dojrzałej (eliksir SYMPHYTUYM).

Dodaj komentarz