
Cera naczyniowa – jak się o nią troszczyć?
Za posiadanie cery naczyniowej w 80% winę ponoszą geny. Dziedziczymy tendencję do zaczerwienień i widocznych naczyń po naszych rodzicach i dziadkach. W pozostałych przypadkach to już nasza cecha osobnicza, bardzo często związana z nadmiarem estrogenów w krwi.
Jeśli nie wiesz lub nie jesteś pewna, czy cera naczyniowa to Twoja , obserwuj siebie po przyjściu z mrozu albo po wyjściu z sauny – z całą pewnością będziesz zaczerwieniona (jak wszyscy!), ale zaczerwienienie będzie się u Ciebie utrzymywać dłużej niż u innych.
Cera naczyniowa to efekt nieprawidłowej elastyczności naczyń, która zaniedbana może w efekcie prowadzić do rozwoju trądzika różowatego.
Jak dbać o cerę naczyniową? Czego taka skóra potrzebuje?
Przede wszystkim powinniśmy zapewnić dbałość o barierę hydrolipidową – czyli nawilżać i odżywiać, natłuszczać. Tu świetnie sprawdzi się naturalny krem do twarzy ACHILLEA, który dzięki ekstraktowi z nasion lnu nawilża i łagodzi, a dzięki ekstraktowi z krwawnika reguluje sebum i troszczy się o naczynia. Zawarte w kremie nierafinowane surowe oleje dbają o odżywienie i natłuszczenie skóry, a z kolei niacynamid reguluje wilgotność i proces złuszczania się naskórka, wykazuje działanie rozjaśniające, wspomaga eliminację stanów zapalnych.
Krem możesz stosować na dzień i/lub na noc, świetnie sprawdza się pod makijaż.
Wieczorem zastosuj eliksir AESCULUS – zawarte w nim wyciągi z kwiatów kasztanowca, z kocanek, z ruty i z nawłoci zaopiekują się naczyniami krwionośnymi, a spora dawka witaminy C wymiecie wolne rodniki.
Bo wymiatanie wolnych rodników jest niezwykle ważne przy skórze naczyniowej – oksydanty powodują szybszy rozpad kolagenu i elastyny (a nasze naczynia krwionośne otoczone są włóknami kolagenowymi, stąd im mniej kolagenu, tym naczynia bardziej widoczne). Dostarczaj antyoksydanty w postaci witaminy C, witaminy E, koenzymu Q10, czy… retinolu. Z tym, że retinol stosuj w niskich stężeniach!
W serum do twarzy CERASUS znajdziesz 0,3% retinolu – to w sam raz do Twojej cery. Wyższe stężenie zadziała złuszczająco i może Cię podrażnić (wyższe stężenia pozostawmy cerom tłustym i trądzikowym). W serum CERASUS znajdziesz istną bombę antyoksydacyjną, bo oprócz wspomnianego retinolu w buteleczce są jeszcze witaminy C i E oraz koenzym Q10, a także ekstrakt z kwiatów wiśni i owocowe oleje. Serum stosuj tylko na noc! Unikaj, jeśli jesteś w ciąży (wtedy serum CERASUS możesz zastąpić boosterem BAKUCHIOL – bakuchiol to roślinna substancja, która ma działanie zbliżone do retinolu, ale nie powoduje skutków ubocznych charakterystycznych dla retinolu. Serum do twarzy CERASUS i eliksir AESCULUS możesz stosować na zakładkę, czyli na zmianę co drugi dzień. Lub po prostu wybierz jeden z nich.
Jak przy każdej cerze – ważne jest oczyszczanie. Do codziennego mycia i demakijażu używaj delikatnych produktów, na przykład hydrofilowego olejku OLEUM. Do demakijażu nie będą Ci potrzebne płatki czy ściereczki – z powodzeniem usuniesz makijaż za pomocą dłoni – są delikatniejsze, gładsze, nie trą drażniąco delikatnej naczyniowej skóry. Do spłukiwania używaj ciepłej wody – nie gorącej ani nie zimnej – przyjemnie ciepłej.
Raz w tygodniu zrób maseczkę. Maska LENIS delikatnie oczyszcza skórę z nadmiaru sebum, wspomaga nawilżenie, domyka pory i sprawia, że skóra staje się rozświetlona. Maseczka wymaga uprzedniego wymieszania jej z wodą lub hydrolatem (do cer naczyniowych polecamy na przykład z kocanek włoskich, a jeśli nie odpowiada Ci jego zapach to każdy inny dedykowany cerom wrażliwym). Do maseczki możesz dodać 1-2 krople eliksiru AESCULUS – dostarczysz wspierających naczynia ekstraktów oraz sprawisz, że gotowa maska nie będzie zbyt szybko zasychać na Twojej twarzy. Gorąco polecamy mieszanie z maseczki z… jogurtem naturalnym! Dostarczysz wówczas probiotyków i prebiotyków, witamin z grupy B oraz kwasu mlekowego.
Zapamiętaj:
Skóra naczyniowa nie lubi:
– nagłych zmian temperatur – powoli przyzwyczajaj skórę do wyjścia na mróz czy wejścia do sauny, zabezpieczaj skórę przed mrozem, wiatrem, itp.;
– tarcia, pocierania, drażnienia – unikaj peelingów mechanicznych, rób demakijaż za pomocą dłoni, nie trzyj twarzy ręcznikiem;
– bardzo gorących i bardzo ostrych potraw;
– silnych kwasów kosmetycznych.
Skóra naczyniowa lubi:
– delikatne traktowanie;
– antyoksydanty – witaminy C, K, E, koenzym Q10, retinol w niskich stężeniach, astaksantyna – znajdziesz je w kosmetykach naturalnych;
– nawilżanie i delikatne natłuszczanie – czyli naturalny krem nawilżający na dzień i lub na noc, serum do twarzy;
– wzmacnianie naczyń – ekstrakty z roślin zawierających rutynę, escynę itp.;
– zdrowe odżywianie;
– wysypianie się i mniej stresu – aby układ hormonalny pracował prawidłowo.