Top
Image Alt
szmaragdowy blog

Szmaragdowe Żuki

Jak to slow, spytacie. To już nie anti-age? Slow możemy żyć, jeść, ale starzeć się? Przecież jak starzeć się to z godnością, a nie powoli! A jednak. Pewne procesy zachodzące w skórze, są niemożliwe do zatrzymania , jednak o tym kiedy nadejdą, decydują nie tylko geny, ale też w dużej mierze styl życia i świadome dbanie o siebie. Co możemy zrobić, aby troszkę oszukać czas?

———–

Wiek to tylko cyferka. Przecież masz tyle lat, na ile się czujesz, nie zaś tyle, na ile wskazuje metryka. Jednak wygląd skóry łatwo może zdradzić sprawy, o których niektórzy wolą nie mówić głośno.

Slow-age a anti-age

Zastanówmy się co jest lepsze… działanie wbrew wiekowi, na przekór naturze, brak akceptacji tego, że pewne wydarzenia następują nieuchronnie, czy może pogodzenie się z nimi i czucie się dobrze w swojej skórze, której wygląd zmienia się na przestrzeni lat? Filozofia slow-ageing powstała w opozycji do anti-ageing, która z tymi nieodwracalnymi procesami chce walczyć, w końcu sama nazwa wskazuje na bycie „przeciw” wiekowi.

Slow age, to nie tylko próba opóźnienia skutków starzenia się skóry, ale także (a może przede wszystkim), chęć akceptacji siebie, niezależnie od wieku. I dlatego to ta koncepcja jest dużo bliższa naszemu sercu.

Jak i dlaczego starzeje się nasza skóra?

Zacznijmy jednak od tego, co dzieje się w skórze, że traci ona swoją elastyczność, a młodzieńczy blask zastępują pierwsze zmarszczki.

W naszej skórze zachodzi szereg procesów, które powodują, że skóra zaczyna się starzeć, co przekłada się bezpośrednio na jej wygląd i kondycję:

– spowalnia metabolizm komórkowy oraz procesy regeneracyjne,
– spada odporność na tzw. stres oksydacyjny (skóra jest bardziej narażona na niszczące działanie wolnych rodników, dlatego tak istotna jest antyoksydacja),
– pogarsza się poziom nawilżenia skóry,
– zmniejsza się liczba włókien kolagenowych i elastycznych, które stanowią ‘podporę’ dla skóry,
– naskórek staje się cieńszy,
– gruczoły łojowe stopniowo zanikają, co powoduje zmniejszenie ilości wydzielanego łoju, a w efekcie prowadzi do osłabienia bariery hydrolipidowej,
– w starzejącej się skórze dochodzi do stopniowego nieregularnego rozmieszczenia komórek barwnikowych — melanocytów, które mogą się grupować, w wyniku czego na skórze pojawiają się plamy barwnikowe.

Zmiany, jakie zachodzą w skórze, powiązane są ściśle z dwoma procesami:

wewnątrzpochodnym starzeniem się skóry (związanym z wiekiem, hormonami- menopauza, andropauza)
– starzeniem się skóry związanym z działaniem środowiska zewnętrznego, tzw. fotostarzenie (związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV czy z paleniem papierosów).

Skóra jako największy organ naszego organizmu, chroniący przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, ulega starzeniu szybciej niż inne narządy, a oznaki tego procesu widoczne są gołym okiem. Warto wiedzieć, że proces starzenia się skóry, choć początkowo niezauważalny, zaczyna się już około 25-30 roku życia! Dlatego przed 30 nie jest za wcześnie na wprowadzenie prewencji przeciwzmarszczkowej, w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, zwłaszcza że skutków starzenia skóry nie da się cofnąć (oczywiście nie mówimy tu o zdobyczach medycyny estetycznej).

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Jak sprawić, by proces starzenia skóry spowolnił? Jest na to kilka sposobów.

zdrowa dieta, ruch i odpowiednie nawodnienie – to trzy filary zdrowej skóry! Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu (zwłaszcza tej na powietrzu), składników odżywczych, które karmią ciało oraz wody, nawadniającej komórki, jest absolutną podstawą dbania o swoje ciało.

– brak używek (zwłaszcza nikotyny) – wieloletnie badania pokazują, że wypalanie 20 papierosów dziennie, przyspiesza proces starzenia skóry średnio o 10 lat! Skóra palacza starzenie się szybciej, a typowe dla „twarzy palacza” cechy, to ziemista skóra, przebarwienia i zmarszczki. Dym tytoniowy wpływa na elastyczność skóry i zdolności regeneracji. Kto chciałby robić to sobie na własne życzenie?

ochrona przed słońcem – jak wspomnieliśmy wcześniej, starzenie się skóry powiązane jest także z ekspozycją na słońce bez ochrony. Dlatego tak ważne jest działanie prewencyjne, w postaci kosmetyków z filtrem SPF, które niwelują szkodliwy wpływ promieni ultrafioletowych na skórę.

masaże twarzy i joga – masaż twarzy czy face joga, to cudowne i bardzo relaksujące remedium na starzenie się skóry. Wykonując taki zabieg regularnie nie tylko poprawisz owal twarzy, pozbędziesz się obrzęków i worków pod oczami, ale także sprawisz że zwiększy się synteza kolagenu i elastyny, a procesy starzenia się skóry troszkę spowolnią.

odpowiednia pielęgnacja – nastawiona na nawilżanie, ujędrnienie i antyoksydację, bogata w roślinne składniki aktywne, które potrafią działać cuda.

Pielęgnacja cery dojrzałej

Jakie produkty Szmaragdowych Żuków polecamy do pielęgnacji cery dojrzałej? Już spieszymy z odpowiedzią:

  • CERASUS – OWOCOWE SERUM ANTYOKSYDACYJNE

To serum poleca się dla cery zmęczonej, ziemistej, dojrzałej, z pierwszymi (i kolejnymi) zmarszczkami. Polubią je mieszkańcy miast, przebywający w zanieczyszczonych rejonach. To ekstremalnie owocowe serum stosuj na noc, kiedy skóra regeneruje się i przyswaja wszelkie substancje odżywcze ze zdwojoną siłą! Uwaga: produkt nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży i mam karmiących.

Sprawdź pełen opis i skład na stronie:  Cerasus

  • SYMPHYTUM – ELIKSIR DO CERY SUCHEJ, NORMALNEJ, DOJRZAŁEJ

Eliksir niezwykle bogaty w ekstrakty roślinne, zaprojektowany dla cery suchej, delikatnej, dojrzałej, zmęczonej, szarej, mającej częsty kontakt z niekorzystnymi czynnikami miejskimi, spragnionej odżywienia, regeneracji, wzmocnienia.  Nie zalecamy do stosowania w trakcie ciąży.

Sprawdź pełen opis i skład na stronie:  Symphytum

  •  BAKUCHIOL BOOSTER

Booster, roślinny wzmacniacz, turbo dopalacz. Dla skóry potrzebującej ujędrnienia. I wiek jest w tym przypadku bez znaczenia. Bakuchiol to roślinny retinoid. Jest podobnie skuteczny, co retinol, ale nie wykazuje jego negatywnego działania – dlatego mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Bakuchiol wykazuje działanie lekko złuszczające i normalizujące. Działanie bakuchiolu jest zauważalne także w głębszych warstwach skóry, w których zwiększa się ilość fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny.

Sprawdź pełen opis i skład na stronie:  https://szmaragdowezuki.pl/product/bakuchiol-booster/

Z nieskrywaną dumą informujemy, iż Bakuchiolzdobył nagrodę miesięcznika Glamour – Glammies 2021, w kategorii twarz-ujędrnianie!

  • ·         LENIS – MASECZKA DO CERY SUCHEJ, NORMALNEJ, DOJRZAŁEJ, DELIKATNEJ

Maseczka polecana dla cer delikatnych, wrażliwych, suchych i dojrzałych, szarych, zmęczonych. Mieszanka glinek i ekstraktów doskonale odświeża skórę, pozostawiając ją gładką, miękką, ukojoną.

Sprawdź pełen opis i skład na stronie: Lenis

Pewnych procesów w życiu nie zatrzymamy i tak też jest ze starzeniem się skóry. Jednak prowadząc zdrowy tryb życia, dbając o siebie i o swoją skórę, możemy opóźnić widoczne efekty działania czasu. W służbie slow ageing doskonale działa wdrożenie idei slow life, życia bez pośpiechu i stresu. Czy każdy może sobie na to teraz pozwolić? Pewnie nie, jednak warto próbować.

Źródła wiedzy:
https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf

Szmaragdowe Żuki tworzone są z myślą o holistycznej pielęgnacji: dbamy o twarz, o ciało, o zmysły. Wszystkie nasze produkty pachną, a ich zapach nie jest przypadkowy - wynika z wiedzy aromaterapeutycznej. Zamiast wody używamy skoncentrowanych naparów roślinnych. I kochamy witaminy.