Top

Szmaragdowe Żuki

Retinol to pochodna witaminy A, czyli pierwszej odkrytej na świecie witaminy. Witamina A to jedna z „witamin młodości”. Przyspiesza ona odnowę naskórka, wpływa na funkcje regulacyjne skóry. Ponadto wywiera wpływ na takie procesy jak synteza białek, metabolizm komórkowy i podziały komórkowe. Wpływa na wzrost kości, paznokci i włosów, bierze udział w tworzeniu szkliwa nazębnego, a nawet właściwego rozstawienia uzębienia. Witamina A nazywana jest też witaminą wzrostową, bo warunkuje prawidłowy rozwój komórek rozrodczych i pobudza wzrost młodych organizmów.

Normalnie organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu dostarczanego w pożywieniu. Jednak wraz z wiekiem oraz pod wpływem działania promieniowania UV proces ten słabnie. W efekcie zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza, z czasem traci ona zdolność magazynowania wody, staje się mniej elastyczna. Skóra staje się bardziej sucha, łuszczy się, powstają zmarszczki.

Retinol to bardzo skuteczny składnik kosmetyków. Dobrze wnika w warstwę rogową naskórka, a w niewielkim stopniu nawet dostaje się do skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Badania dowodzą, że retinol stosowany na skórę zwiększa produkcję kolagenu (a to już działanie w warstwie właściwej skóry, a nie tylko w naskórku) i napina skórę, redukując zmarszczki, poprawia odcień skóry, wyrównuje jej koloryt. Wyrównywanie kolorytu to także zmniejszenie przebarwień – wszelkie zmiany pigmentacyjne pochodzenia posłonecznego i hormonalnego ulegają rozjaśnieniu. Pomaga redukować trądzik. Jest rewelacyjnym składnikiem kosmetycznym nie tylko dla cer dojrzałych, ale także nieco młodszych, zwłaszcza tych borykających się z trądzikiem.

Nie jest to jednak produkt niewywołujący absolutnie żadnych skutków ubocznych. W przypadku retinolu, a zwłaszcza przy niewłaściwym jego stosowaniu, może wystąpić przesuszenie i łuszczenie się naskórka. Ponadto jest to dość chimeryczny składnik kosmetyków – w większości form dostępnych na rynku (w INCI znajdziemy je pod nazwami: Retinol, Retinyl Palmitate, Retinyl Acetate, Retinaldehyde) jest niestabilny i tracący swoje właściwości pod wpływem światła i temperatury.

W naszym serum do twarzy Cerasus (klik) zastosowaliśmy nowoczesną, bardzo młodą formę retinolu (tzw. retinol uwodorniony, w INCI występuje pod nazwą Hydrogenated Retinol), która wykazuje się stabilnością, a przede wszystkim większą łagodnością i większym bezpieczeństwem dla osób go stosujących. Wykazuje mniejszą tendencję do podrażnień przy niezmienionej rewelacyjnej efektywności.

Stosowanie retinolu w pielęgnacji skóry to przede wszystkim stymulacja wzrostu nowych komórek i przyspieszenie wzrostu kolagenu i elastyny (to białka, które zapewniają jędrność i sprężystość skóry), a także ogólne poprawienie jakości skóry.

W efekcie mamy wyrównane przebarwienia skóry, nierówności, spłycone zmarszczki, zmniejszone drobne blizny, uspokojony trądzik.

A jeśli połączymy retinol razem z witaminą C (tak, jak to zrobiliśmy w serum Cerasus), to działanie retinolu zostanie spotęgowane.

Mając na uwadze wspomniane wcześniej skutki uboczne, po pierwsze zdecydowaliśmy o zastosowaniu tej nowoczesnej formy retinolu (już sam ten fakt minimalizuje ryzyko ewentualnych podrażnień), po drugie zastosowaliśmy dawkę niepodrażniającą (maksymalną, ale maksymalną bezpieczną), a po trzecie zalecamy osobom o cerze wrażliwej, aby swoje pierwsze spotkanie z retinolem przeprowadzali stopniowo (wpierw stosowanie produktu co trzeci dzień, obserwacja reakcji skóry, a później zwiększanie częstotliwości aż do codziennego użycia).

Pamiętać jednak należy o dwóch ważnych sprawach:

– retinol uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego produkty retinolowe stosujemy wyłącznie na noc (aby uniknąć działania intensywnych promieni słonecznych tuż po bezpośrednim zastosowaniu retinolu na skórę),

– retinol jest zakazany w ciąży i w okresie karmienia piersią (w związku z przenikaniem tego składnika do głębszych warstw skóry istnieje prawdopodobieństwo transportu tego składnika także do krwioobiegu, a nadmiar retinolu w organizmie matki może skutkować uszkodzeniem płodu).

Retinolu nie należy się bać, zwłaszcza, że to najefektywniejszy lub jeden z najefektywniejszych składników pielęgnacyjnych. Wprowadzając go stopniowo do pielęgnacji można uzyskać spektakularne efekty.

Szmaragdowe Żuki tworzone są z myślą o holistycznej pielęgnacji: dbamy o twarz, o ciało, o zmysły. Wszystkie nasze produkty pachną, a ich zapach nie jest przypadkowy - wynika z wiedzy aromaterapeutycznej. Zamiast wody używamy skoncentrowanych naparów roślinnych. I kochamy witaminy.